Een nieuwe creatieve crush: acrylic brushmarkers!
- Nienke Vletter
- 14 sep
- 11 minuten om te lezen
Bijgewerkt op: 23 sep
Je vraagt je misschien af: hoezo nieuw? Acrylmarkers bestaan toch al veel langer? Denk aan merken als Posca, Molotow, edding? Klopt! Ik heb er ook al veel mee gewerkt, maar voor in mijn schetsboek pakte ik toch vaak andere materialen.
Daar is nu verandering in gekomen met de komst van acrylic brushmarkers! Oftwel: een acrylmarker met een brushpunt, zoals we kennen van waterbased brushpennen en alcoholmarkers. Daarom duik ik voor jou in deze creatieve nieuwkomer. In deze blog vind je reviews van verschillende merken én ik heb een leuke nieuwe masterclass voor je.

Brushpunt: klein detail, groot effect
Wat maakt het werken met acrylic brushmarkers anders dan met ‘gewone’ acrylmarkers? Ik vind het persoonlijk heel fijn dat je letterlijk en figuurlijk flexibeler bent! Wil je kleine details, grote vlakken of iets er tussenin? Dan kan het allemaal met één marker in plaats van dat je moet wisselen tussen verschillende stiften.
Ook vind ik het blenden met brushmarkers veel makkelijker. Met reguliere markers ben ik eerder geneigd om in platte vlakken te gaan werken, omdat blenden met een ronde punt gewoon minder soepel gaat. Die ‘platte’ stijl past minder bij mijn tekenstijl - dus pakte ik de acrylstiften niet zo snel als mijn andere markers. Doordat je bij een brushpunt kan wisselen met de hoeveelheid druk die je geeft, heb je ook de keuze tussen meer of minder inktflow uit je punt. Alles bij elkaar zorgt dit ervoor dat ik acrylic brushmarkers wél veel gebruik!
Brushmarker battle: welk merk is het beste?
Voor deze blog testte ik meerdere merken acryl brushmarkers. Er is wat mij betreft niet één de beste, omdat prijs en het aantal beschikbare kleuren ook belangrijke factoren zijn. Daarom zet ik hieronder alle voors- en tegens voor je op een rij, van laagste tot hoogste prijs (omgerekend naar prijs per marker). Zo kun je zelf bepalen welke marker bij jouw budget past!
Er zijn trouwens nog veel meer merken, maar dit is een goed begin. Bovendien zijn alle markers in deze review in Nederland via Be Creative Shop te bestellen - en dat heeft nog altijd mijn voorkeur boven het sponsoren van een bedrijf zoals Amazon 😉. Alvast één groot nadeel van bijna alle merken? De meeste kan je op dit moment alleen per set bestellen, de markers van Posca zijn op dit moment de enige uit deze review die per kleur los verkrijgbaar zijn.
*De genoemde prijzen zijn overigens van september ‘25 en zijn dus mogelijk veranderd als je deze blog leest.

MIYA Dual Nib Acrylic Markers - een goede startersset MIYA is de producent achter de bekende HIMI gouache sets, maar ze hebben nog veel meer betaalbare art supplies. Deze dual acryl markers hebben zowel een brushpunt als een reguliere bulletpoint.
Ze zitten in een doosje waarvan je twee lagen op elkaar klikt en het deksel heeft een handvat. Handig om mee te nemen dus! Het is soms wel lastig de markers er snel uit te pakken: er zit weinig ruimte omheen.
Dit is één van de meer flexibele punten, waardoor je hier snel wat groter mee werkt. Het viel me verder op dat het uiteinde van de punt al best snel ging rafelen. Dit gebeurt trouwens uiteindelijk bij meer merken. Hierdoor worden kleine details of strakke dunne lijntjes dus wel sneller lastiger.
Grote pluspunt van deze set? De markers dekken goed, ook op gekleurd papier. Ik had relatief minder laagjes nodig voor een vol resultaat en de kleuren zijn lekker helder. Het resultaat glimt een klein beetje op papier (waar Arrtx bijvoorbeeld veel matter is). Vond ik niet storend, maar handig om te weten. Voor de lage prijs is dit een hartstikke prima startsetje én ze hebben nu ook sets met 36 en 48 kleuren.
MIYA 24 set | €12,95 = 0,54 ct per marker
MIYA 48 set €23,95 = 0,50 per marker

Ohuhu (bekend van hun fijne alcoholmarkers) heeft ondertussen meerdere soorten acryl markers. Zowel met als zonder brush, en diverse varianten per soort. Het is dus even zoeken wat het verschil per set is. Ik testte twee brush-sets van hen. Pluspunt voor Ohuhu: bij beide sets krijg je direct goeie swatch kaartjes in zwart én wit papier.
Ohuhu dual Acrylic Paint Markers - betaalbaar, maar geen persoonlijke favoriet Deze dual tip set heeft net als MIYA twee punten: een brushpunt en een bulletpunt. Hoewel dit een prima setje is, was ik minder enthousiast dan over de andere sets. Dit voelt als de budget variant.
De set zit in een mooie stevige doos met twee lagen. Maar de eerste laag is eigenlijk net te krap voor de markers en de tweede laag juist net iets te groot. De markers liggen er los in, dus het is lastig ze op kleurvolgorde te houden. Ook zijn de kleuren wat fletser, met name op gekleurd papier. Alsof er nét teveel wit doorheen is gemengd. Kortom, het zijn prima hobby markers, maar ze dekken wel minder goed dan o.a. die van MIYA en het andere Ohuhu setje. Ikzelf zou daarom deze set niet als eerste kiezen.
Ohuhu dual tip 36 set | €20,95 = 0,58 ct per marker

Ohuhu brush Nahuku Acrylic Markers - YES, meer kleuren van deze please!
Kijk, hier werd ik direct enthousiast van! Deze acryl brushmarkers zitten in een etui die je openlegt. Je pakt de markers er dus makkelijk uit en kan ze ook snel weer op volgorde terug doen. Bovendien vond ik deze markers er door hun vorm mooi uit zien en heel fijn in de hand liggen! Ook zie je hoe vol of leeg de markers zijn door de transparante uitsparing. Verder zit er een balletje in als je gaat schudden. Dit is soms wel even nodig om de pigmenten in de stift vooraf goed te mengen.
De punt is fijn en de inktflow is lekker nat, waardoor blending heel makkelijk gaat. Op papier geven deze markers bij meerdere laagjes een iets glimmend resultaat, vergelijkbaar met die van MIYA. Ook dekken deze markers goed; met name op gekleurd papier viel dit echt positief op.
Het enige nadeel tot nu toe? Dat er maar 24 kleuren beschikbaar zijn 🤣 Hierdoor ben je wel een beetje beperkt als je gaat tekenen. Ik hoop dus echt dat ze hier een grotere set van gaan uitbrengen.*
*Een kleine update na het verschijnen van deze blog: er komt in ieder geval snel een 48 set beschikbaar! Ik heb 'em alvast op mijn verlanglijstje gezet 😉
Ohuhu brush 24 set | €25,95 = €1,08 per marker

Arrtx markers - fijne marker, lekker veel kleurtjes!
Deze markers zijn verkrijgbaar in diverse sets. Ik testte de 60B-set, die uit zestig lichtere kleuren bestaat. Er zijn ook kleinere sets beschikbaar, en inmiddels ook een set van 120 stuks. In totaal zijn er zelfs nóg veel meer kleuren, maar er bestaat (helaas) nog geen complete set waarin alle tinten zitten. Daar krijgt mijn full set syndrome het behoorlijk lastig mee 🤣. Nieuwsgierig? Hier vind je een handig overzicht van alle kleuren per set.
Qua verpakking heb ik voor en tegens. De doos is stevig en staat leuk op je bureau. Maar de markers staan rechtop in vakjes die eigenlijk te groot zijn, waardoor ze nogal wiebelen. En omdat er over het algemeen geadviseerd wordt om markers horizontaal te bewaren, leg ik de doos voor de zekerheid toch liggend in mijn kast na gebruik.
Ik nam een aantal kleuren uit de Arrtx set mee op vakantie en was erg enthousiast. En dat ben ik nog steeds, maar het valt me dus wel op dat de markers transparanter zijn dan bijvoorbeeld de Ohuhu Nahuku. Je hebt dus meer laagjes nodig voor een goed dekkend resultaat, zeker op gekleurd papier. En omdat ik deze nu langere tijd gebruik, beginnen mijn favoriete kleuren leeg te raken. Dan is het dus jammer dat je ze niet los kan aanvullen!
Deze Arrtx markers geven een mat resultaat en drogen daarnaast ook snel. Dit werkt aan de ene kant fijn, maar tegelijk maakt dit het blenden lastiger. Je zet hierdoor eerder kleuren in lagen op elkaar dan dat je ze met elkaar blend.
De punt van Arrtx is stevig. Ik zie wel dat de punt aan het uiteinde begint te rafelen, zeker bij mijn veelgebruikte kleuren. Ik vermoed dat dit uiteindelijk bij de meeste markers zal gebeuren, vooral als je op wat grover papier werkt zoals ik deed in mijn travel journal. Ook voelt de brush soms wat droger dan bijv. die van de Ohuhu Nahuku en de Karin Markers. Arrtx heeft ook de zogenaamde Simptap marker. Deze activeer je door bovenop te klikken en schijnt daardoor minder slijtage in de punt te hebben - maar die heb ik nog niet getest.
Het grote voordeel van Arrtx? Dat ze lekker veel kleuren beschikbaar hebben! Ik vind het toch mooi als je niet continu hoeft te blenden, maar juist veel verschillende tinten door en naast elkaar kan gebruiken. En dan zit je bij Arrtx - zeker bij de grotere sets - helemaal goed! De prijs per marker ligt tussen de €1,13 en €0,88. Hoe groter de set, hoe voordeliger per marker.
Arrtx 30 sets €33,50 = €1,13 ct per marker
Arrtx 120 set €105,50 = €0,88 ct per marker

Karin Markers Pigment Decobrush
- mooie sets, tegenwoordig met serieuze concurrentie
Het Poolse bedrijf Karin Markers gaan al langer mee: ze zijn zelfs al in 1989 opgericht. Een aantal jaar geleden werden ze internationaal meer bekend met hun 'Pigment Deco Brush'. Ik ontmoette hen op een beurs en kreeg daarna deze prachtige collectie markers van hen.
Kleine disclaimer voor deze review: ik had deze markers al een tijd niet meer gebruikt. Hierdoor waren ze in eerste instantie ontzettend waterig. Dit gebeurt vaker met acrylmarkers als ze een tijd stil liggen. De vergelijking met de andere merken uit deze blog (waarvan ik de sets net nieuw heb), is daarom niet helemaal gelijkwaardig.
Na (heel vaak) veel schudden en opnieuw swatchen bleven vooral veel lichte kleuren duidelijk meer transparant qua consistentie. Donkere kleuren deden het vaak wel beter. Maar net als bij de Arrtx markers hebben ze echt meerdere lagen nodig om goed dekkend te zijn - vooral op gekleurd papier.
Toch hebben de Karin Pigment markers iets waar ik blij van wordt. De marker heeft een prettige vorm die fijn in je hand ligt. Door de ruime keuze heb je veel mooie kleuren tot je beschikking - en dat scoort gewoon altijd pluspunten bij mij. En de kleuren die na activeren wel weer goed werkten, zijn ook lekker juicy en ook daar hou ik van. De punt is trouwens de meest flexibele van alle geteste markers, waardoor je hier zowel heel dun als heel groot mee kan werken. Er is tegenwoordig ook een Pigment Real Brush variant beschikbaar. Deze heeft een punt die veel zachter is (zoals van een penseel).
Er zijn thema sets van 12 stuks verkrijgbaar, zoals ‘Nature’ of ‘Passion’, en ook grotere sets. De verpakking van de totale collectie krijgt in eerste instantie 5 sterren. Een mooie stevige doos waarin diverse sets als ‘laatjes’ in zitten. Staat prachtig op je bureau! 😍 Een klein minpunt als je één van de grotere sets koopt? Deze verpakking maakt de markers ook minder ‘toegankelijk’, omdat je elk setje uit de doos moet halen als je gaat tekenen. Dan ligt je bureau snel vol met alle doosjes.
Ondertussen heb ik de volgorde van de markers veranderd (zodat ze per kleurgroep gesorteerd zijn) én ik bewaar ze nu in transparante lade-bakjes van de HEMA. Ik merk gelijk dat ik de markers nu veel makkelijker pak! Ik weet het, het is een een luxe probleem om zoveel markers te hebben en ik ben een nerd qua organisatie 🤣
Conclusie: een mooie set markers met heerlijke kleuren. Maar door de transparantie en de hogere prijs, heeft Karin Markers er wel concurrentie bij gekregen.
Karin Markers Decobrush 12 sets €43,80 = €3,65 per marker
Karin Markers Decobrush 84 set €306,60 = €3,64 per marker

Posca Brush - professionele topper, maar daar betaal je ook voor...
Wat veel mensen niet weten, is dat Posca al heel lang een andere brushmarker in haar assortiment heeft: de PCF-350. Dit is een zachte, flexibele brushpunt, waardoor het echt voelt alsof je met een penseel werkt (net als de Karin Marker Real Brush). Posca positioneert deze flexibele brushmarker o.a. ook als ‘geschikt voor kalligrafie’. Om mee te tekenen vond ik ‘em zelf niet zo fijn. Niet omdat de marker niet goed is, maar omdat ik persoonlijk hou van een punt die iets beter te controleren is. Dus dat Posca nu ein-de-lijk een goeie brushmarker mét stevige punt heeft (de PC-5BR), daar word ik blij van!

De punt is wat korter en dikker, maar heeft tegelijk een fijn spits puntje. Net als bij de reguliere Posca markers moet je de punt van de marker (na schudden) een paar keer indrukken om de flow op gang te krijgen. Dit deed ik zoveel mogelijk op de zijkant van het puntje, zodat deze niet direct zou gaan splijten. Met dit dunne puntje kon ik zelfs heel precies de cijfers van de markers onder mijn swatches zetten! Ik ben wel benieuwd hoe lang dit puntje zo blijft.
De eerste indruk van de marker op papier? De dekking is top! Met name in mijn blauwe schetsboek was het verschil zichtbaar: één laag was vaak al dekkend, waar andere merken veel meer lagen nodig hadden hiervoor. Posca wint het hierin echt van de andere makers.
Wel merkte ik dat je niet te snel over dezelfde laag heen moet gaan, het papier korrelt dan sneller dan bij andere merken. Misschien omdat de Posca marker veel inkt afgeeft, en daardoor natter is. Voor het beste dekkende resultaat is het dus beter om de lagen tussendoor goed te laten drogen - tenzij je wilt blenden. Ik vond de markers verder lekker werken, precies zoals je van een professioneel merk als Posca mag verwachten.
Zijn er dan ook nadelen? Tja, het grootste nadeel is gewoon de prijs. Deze ligt met €4,99 per marker ruim boven die van haar concurrenten. En in Nederland is er (nog) geen set beschikbaar met een meer voordelige prijs. Voor 16 kleuren is je bankrekening op dit moment dus ruim €79 lichter…dat is fors. Voordeel is wel dat Posca het enige merk acrylic brushmarkers is waarvan je kleuren los kunt kopen.
Een ander minpunt? Er zijn op dit moment maar 16 kleuren uitgebracht. Persoonlijk vind ik dat een gemiste kans - zeker als je bedenkt dat hun totale assortiment 66 kleuren heeft. Ik word er toch echt blijer van als ik meer dan alleen de basiskleuren tot mijn beschikking heb. Als ze in de toekomst een grotere, meer voordelige set uitbrengen, zou dat zeker een pluspunt zijn!
Posca brush - per marker €4,99

Welk papier heb je nodig?
Acryl brushmarkers kan je op best veel verschillende soorten papier gebruiken. Bij gewone acrylmarkers vond ik vaak dat papier vaak ging rullen, maar dat vind ik tot nu toe bij de acryl brushmarkers veel minder. Het verschilt ook een beetje per merk hoe ze werken, dus het is een kwestie van proberen!
Het beste werkt papier wat niet te grof of te poreus is. Dat vraagt namelijk veel van je punten en je inkt. Daarom werk ik graag op wat gladder papier, zoals bijvoorbeeld bristol papier (wat ook geschikt is voor alcohol markers en waterbased brushpennen). Werk je graag in schetsboeken, dan zijn die van Ohuhu ook fijn hiervoor. Of kies voor aquarel danwel mixed media papier wat iets gladder is. Er bestaat ook papier speciaal voor acrylmarkers, van het merk edding is een fijne hiervoor.
Wat trouwens ook mooi is, is om op gekleurd papier te werken, zoals dit blauwe notebook van Nuuna. Het vraagt wel meer lagen om dekkend te krijgen, maar het resultaat vind ik zelf erg tof! Na het zien van mijn werk stuurde Nuuna mij ook nog dit notebook op, met 10 verschillende kleuren papier. Het papier is net wat gladder dan het blauwe boekje en werkt dus ook erg fijn met de markers!

Hoe haal je het meeste uit je marker? Met de Masterclass Acryl Brushmarkers!
Heb je een set van deze nieuwe brush-beauties in huis? Maar weet je nog niet goed hoe je ermee moet werken? Of heb je gewoon zin in fijne tutorial video’s om direct mee te tekenen? Dan heb ik iets leuks voor je. De online Masterclass Acrylic Brushmarkers!
Voor slechts €29 leer je diverse technieken, krijg je volop inspiratie uit mijn schetsboeken, teken je mee met stap-voor-stap video's én ontvang je 4 bonus templates! Schrijf je in voor 5 oktober en ontvang €5 korting én maak kans op een setjes Ohuhu Nahuku markers!

PS Nieuwe materialen kopen?
De links in deze blog zijn affiliate links. Als je via deze links gaat shoppen, kost het jou niets extra en krijg ik een klein percentage van de verkoop. Die inkomsten gebruik ik om meer materialen te testen, blogs te schriijven en cursussen mee te maken. Win-win dus! Support je mij via deze links? Dank je wel alvast 💙
